Ochrana veřejného zdraví a zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva patří k úkolům státu stejně jako obrana či sociální péče. Státní zdravotní ústav slouží jako vědecká instituce, která prostřednictvím výzkumu, monitorování, intervence a spolupráce na tvorbě zákonů přispívá k prevenci a zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva. Od jeho historických kořenů, kdy byl kladen důraz na ochranu veřejného zdraví v Československu a následně České republice, se nyní ústav podílí také na evropských a globálních projektech, které mají zlepšit zdraví obyvatel i v jiných částech našeho globalizovaného světa.
Pravidelná a přiměřená pohybová aktivita je nejlepší prevencí civilizačních onemocnění. Pro člověka je základem jeho veškeré aktivní činnosti a pomáhá mu také k seberealizaci a kontaktu s okolím. V minulosti byl pohyb naprosto přirozenou součástí lidského života a také hlavním mechanizmem získávání zdrojů k jeho udržení. Pohyb formuje strukturu i funkci organismu.
má velký vliv na civilizační choroby jako jsou obezita, cukrovka, srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, zvýšené riziko aterosklerózy, infarktu, mozkové mrtvice a také nádorových onemocnění či osteoporózy.
zvyšují výkonnost a zlepšují funkční kapacitu jednotlivých systémů v těle, zvyšují množství aktivní svalové hmoty, zrychlením metabolických pochodů se mobilizují tukové rezervy a vzrůstá celkový výdej energie. Aktivní životní styl snižuje stres, depresi, agresivitu, zlepšuje kvalitu spánku, zvyšuje se sebevědomí. U starších lidí napomáhá ke zkrácení psychomotorického reakčního času, a tím také ke zlepšení koordinace.
Pro zdravé dospělé jedince ve věku 18 až 65 let je doporučen pohyb střední intenzity o délce minimálně 30 minut 5x týdně nebo alespoň 20 – 25 minut pohybové aktivity vysoké intenzity 3x týdně. Toto doporučení je nutné chápat jako doplněk k rutinním aktivitám každodenního života, které mají obvykle mírnou intenzitu nebo trvají méně než 10 minut.
INFO grafika pro podporu pohybových aktivit a zdravého životního stylu / soubory ke stažení PDF
Jedním z projektů SZÚ, do kterého se mohou zapojit firmy z celé ČR, je Podnik podporující zdraví. Jedná se o strategii doplňující zákonnou péči o zdraví zaměstnanců, založenou na dobrovolné účasti zaměstnavatele i zaměstnanců a organizovanou podle podmínek pracoviště. Jejím cílem je podpora a rozvoj zdravého životního stylu a tím snižování zdravotních rizik a zlepšování kvality života.
SZÚ je garantem a koordinátorem programu Škola podporující zdraví (ŠPZ) Světové zdravotnické organizace (WHO), do kterého se mohou zapojit všechny typy škol i další školská zařízení. Program poskytuje ucelenou strukturu, jak aplikovat zásady podpory zdraví. Smyslem je vytváření harmonického a vyváženého prostředí bez nepřiměřené zátěže a stresu ve škole i mimo ni, rozvíjení komunikace a vzájemné spolupráce a vztahů mezi pracovníky škol, žáky a jejich rodiči. Tyto principy vychází ze tří oblastí: prostředí vyvolávající pohodu, smysluplné učení a otevřené partnerství. Každá škola si vytváří a formuje svá vlastní pravidla, která vychází z individuálních potřeb, hodnot a postojů každého jednotlivce ze všech zmíněných skupin.